1 Ağustos 2013

Kahvenin Sınırları / Kafein | Uyku Kısım 1

kahve resmi
Sınav döneminde uyku problemi çekmeyenlerin sayısı bir elin parmağı kadardır.

Genel olarak şöyle bir kahve denklemi kurulur öğrenci kafasında:
Kahve Denklemi: Uykum geldi >> Kahve içeyim >> Uyanayım. 
Senin de böyle düşündüğünü biliyorum. Peki denklem yanlış mı? Hayır denklemde bir sorun yok. Evet, kahve uyku açar. Ama ne zaman, ne kadarı, nasıl ve hangisi şeklinde önemli sorular sıralayabiliriz.
» Kahveyi ne zaman içsek daha iyi?
Elbette sana şu saatlerde iç şu saatlerde içme demeyeceğim. Burada sana diyeceğim kahvenin etkisini arttırıcı şeyler olacak. Kahveyi sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden sonra içersen uykunu daha iyi açar çünkü bu vakitler tam mayışma zamanları :) Öğleden sonra da bir kahve içebilirsin.

» Kaç bardak kahve?
Bu önemli bir mevzu, kafeinden bahsedeyim önce. 
Kafeinin az alımı sonucu[3 bardağa kadar]: kendini iyi hissetmek, sakinlik, enerjik olma, konsantrasyon ve motivasyonu, zihinsel işlevleri, algıda seçiciliği arttırmakta ve reaksiyon süresini kısaltmaktadır. Kafein aynı zamanda öğrenme sürecinde bilgiyi işleme süresini de geliştirmektedir.  
Kafeinin yüksek miktarda alımı sonucu[3+ bardak]: olumlu etkileri tam tersine dönüşmekte ve gerginlik, sinirlilik hali, yorgunluk ve uykusuzluğa sebep olur. (kaynak
Yani kahveyi 2-3 bardağa kadar içtiğimizde dikkatimizi arttırırken daha fazlası zarar veriyor, baş ağrısı yapabiliyor. Ha bir de az kahve bilgi öğrenmekte de fayda sağlıyor. Az önce o yüzden dedim sabah içsen daha iyi olur diye. Öyleyse günde maksimum 3 kahve içiyoruz. 


Nescafe xPress gibi aşırı kafein içeren ama enerji içeceği olmayan içecekler de var, içmişliğim de var. Bir sonraki uyku yazısında ; Cafe Crown Action, Nescafe, Nescafe xPress ve Enerji içeceklerini ve bunların sınava etkilerini konuşacağız. Bir yudum kahve içerek yazıyı sonlandırıyorum, şimdiden iyi çalışmalar :) 

UYKU Serisinin Diğer Yazıları

Uyku 3 - Öğle Uykusu ve Uyku Düzeni 

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- wm250x250 --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:250px;height:250px" data-ad-client="ca-pub-2751289942266200" data-ad-slot="4701762618"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Kahvenin Sınırları / Kafein | Uyku Kısım 1 Paylaşan: Sabri Turhan

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz...