2 Ağustos 2013

Sağ ve Sol Beyin -1

Beyin Lobları
Sağ&Sol Beyin
 Sağ - Sol beyin olmak üzere beynimizin iki lobtan oluştuğunu duymuşsundur. İşin ilginç yanı da bu iki lobun işlevlerinin birbirinden farklı olması. Bir ilginç bilgi daha; sağ beyin vücudun sol tarafının, sol beyin vücudun sağ tarafının yönetiminden sorumludur.

Bak, şimdi şuna dikkatini çekmek istiyorum. Ülkemizde, küçük yaşlardan beri bize 'sağ el ile yaz' denilir. Sol elle yazmaya kalkınca bile sağ elle yazmamız gerektiği söylenir. Acaba bu sol elimizi ve doğrudan sağ beynimizi kullanmamızı engellemiş olabilir mi?

Alttaki resimde de sağ beyine ait göreceğin hayal gücünde ve bütünsel düşünmede, yukarıdaki nedenden dolayı zorlanmaktayız. O yüzden çoğumuz matematik ve fiziğe zor der. 


Haydi şu lobların görevlerine bir bakalım:

sağ sol lob

Sol lob daha akademik konularda iş yaparken sağ lob tam da bir sanatçı rolü üstlenir. 
Bir güzel bilgi daha vereyim sana. Mesela coğrafya çalışıyorsun. Not tutuyorsun veya düz(siyah-beyaz renkli) bir kitaptan çalışıyorsun; yani sadece sol beyni çalıştırıyorsun. Beyninin gücünü X kadar kullanıyorsun.
İşin içine renkleri ve hayal gücünü de kattığında; beyninin tamamının gücünü kullanmış olursun, 2X kadar yani hatta daha da fazlası(Bu kanıtlanmış, bir kitapta okumuştum). O yüzden beyninin iki lobunu da kullanman çok önemli. Yukarıdaki resmi Akıl haritası olarak vermemin bir nedeni de bu. Akıl Haritası iki lobu da işlevsel kullanmanı sağlayarak öğrenmeni kolaylaştırıyordu ;)

İlgili bir resim daha:
Bir sonraki yazıda iki beyin lobunu da işlevsel kullanmanı sağlayacak tekniklerden bahsedeceğiz.
İyi çalışmalar :)


<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- wm250x250 --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:250px;height:250px" data-ad-client="ca-pub-2751289942266200" data-ad-slot="4701762618"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Sağ ve Sol Beyin -1 Paylaşan: Sabri Turhan

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz...