17 Aralık 2013

Dershaneye Son Aylarda Gidilmeli Mi?

Dershaneye gidiyorsan dershane eksikliğinde eksikliğini hissedebileceğin 3 şey var; Konu eksiği, soru çözdürme, rehberlik. Önce benim ne yaptığımı, sonra bu üç eksiği kapatabilecek misin onları konuşacağız.


Ben ikinci senemde hem YGS hem LYS'den 1 ay önce dershaneye gitmedim, ne konu için ne de soru için dershaneye ihtiyacım oldu. Peki neden gitmedim? İki sebebi var, ilki dershanenin programında ygs konuları sınavdan bir hafta önce bitiyordu. Benim programımda ise, sana da anlattığım gibi, sınava 1 ay kala konular bitmiş olmalıydı. Bu sebeple ve dershaneye git-gel yolumun 2-2,5 saat sürmesi sebebiyle gitmedim.Dershaneye gitmem gerekecek mi nasıl anlayacağım?
Buna tam karar vermek için kendi programını sağlam bir şekilde yapmış, her şeyini iyice düşünmeye yoğunlaşmış olmalısın. Kendi ders programını yapamıyorsan, başkası söylemedikçe çalışamıyorsan dershaneye de ihtiyacın olacak tabi, okul da ikincil yardımcı olacak bu konuda.
Bir de, dershanenin programına bakmalısın ne zaman konuları bitirecekler, programa yetişiyorlar mı ve son haftalarda neler yapacaklar? Bunları benim için değil kendin için gidip dershane hocalarına sormalısın.

Dershaneye gitmemeyi düşünüyorum, bahsettiğin üç konudaki eksiklerimi nasıl kapatırım?
* Konu Eksiği: Konu eksiğini kendi kitaplarından, internetten kapatabilirsin ki bir ay kala, en olmadı 25 gün kala konuların bitmiş olmalı artık. 25 gün varken konuların halihazırda bitmemiş ise devam etmen sana + değil - olarak yansır çünkü bu süreç soru çözerek puanlarını katlama sürecin.
* Soru Çözdürme: Bu konuda en sağlam çözüm whatsapp. İnternetten kendi seviyende arkadaş bulup onların sorusunu çözerek ve kendi sorularını çözdürerek bu işi götürebilirsin. Yeri gelmişken söyleyeyim ikisi de sizin için çok faydalıdır. Dikkat etmen gereken şey, sorularını biriktirmeden sorman, birikmişse de hemen sorman. Tabi sormadan önce bir kez daha yapmayı denersen faydasını görürsün :)
* Rehberlik: Dershane hocana program yaptırıyorsan bu konuda ondan destek almaya devam edebilirsin.


Dershanelerin kapatılması?
Konusu açılmışken bahsetmeden geçmeyeyim. Ne lisede ne de üniversitede bizim yani öğrencilerin arasına siyaset konularının girmesi taraftarı değilim o yüzden ne kapatılsın ne de kapatılmasın diyeceğim. Bu sorunun benim açımdan, sizin açınızdan ve siyasi açıdan cevapları çok farklı. Senin yapman gereken tek şey bu konulara çok takılmamak. Sınavı her koşulda kazanabiliriz.Dershaneye Son Aylarda Gidilmeli Mi? Paylaşan: Sabri Turhan

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz...