15 Eylül 2014

Geometri Nasıl Çalışılır?

Geometri Nasıl Çözülür?

Geometri çoğu öğrencinin zorlandığı derstir, bu açık. Bölümün sayısal bile olsa, matematiği çözebilsen de geometri sorularında zorlanıyor olabilirsin. İstediğin neti elde edemiyor olabilirsin. Çalışıp çalışıp yine de çözemiyor olabilirsin.

Dersler Nasıl çalışılır?  serisindeki diğer yazıları da okuduysan aslında her dersin üstesinden temelde aynı prensiple gelebileceğini fark etmişsindir.
Bu da, konu çalışma + soru çözme + tekrar etme (haftada bir o konudan 10 soru). Bu formül bütün derslerde geçerlidir çünkü öğrenmenin temelinde bu yatar(Öğren - Uygula - Hatırla). Bu yazıda da bu üçlünün dengesini geometriye özel nasıl kurduğumuzu anlatacağım.

Konu Çalışma

Geometride konular çok uzun değildir, her konuda belli başlı bilgiler, özellikler verilir. Kitaplar da az bilgi çok soru prensibine göre hazırlanır. Senin öncelikle yapman gereken konuyu baştan aşağı tek seferde bitirmek. Tek seferde bitir derken gün içine de yayabilirsin bunu fakat araya gün katmamalısın. 
Konu zorsa  hemen boş bir kağıda özellikleri yaz. Benim de ders notlarımda göreceğin gibi not çıkardığım konular daha çok zor öğrenilen, uzun, çok bilgi içeren konular. Kolay anlayabildiğin konular için tek tek özet çıkarmana gerek yok. Hatta çıkarırsan vakit kaybı bile olur.

Soru Çözme

Konudan hemen sonra 30-40 soru çözmelisin. Böylece öğrendiğin bilgileri direkt uygulamaya dökerek kalıcılığı sağlamış olursun. Zorlandığın sorular olursa üzerinde çok durma. Testi bitirdikten sonra hemen geri dön 2. defa, gerekirse 3. defa çözmeye çalış. Bunun birçok yararı var. Sınav açısından bakacak olursak sınavda hem boşlarını sınav anında çözebilme pratiğini öğreneceksin, hem de turlama tekniğine kendini alıştıracaksın ve zamanla testleri daha hızlı çözebildiğini göreceksin.

Yapamadığın sorular çoksa, ikinci hatta üçüncü denemede de çözemediğin sorular bir testin %30'undan azsa işte o zaman bir arkadaşına veya hocana sorabilirsin ama daha fazlaysa başka bir kaynaktan da çözümlü sorulara yönelmelisin. Bolca çözümlü örnek bakmalısın ki o soru tipini iyice öğrenesin. "konuyu çalışıyorum soruları çözemiyorum" sorununun en etkili çözümü budur ;)

Tekrar Etme

Tekrar konusunda ne düşündüğümü bilirsin. Ben yine de hatırlatayım. Tekrar çok sıkıcıdır. Evet, İki milyon kişi arasında üç bine girmiş biri olarak söylüyorum bunu. Çalıştığın konuyu tekrar çalışmak çok sıkıcıdır. Ben de bu şekilde tekrar yapmaktan kaçınırdım, hem motivasyonunu hem enerjini düşürür, sırf ne için? Öğrenmek için. Bir süre sonra da tekrar yüzünden dersten soğursun ki hiç istemediğimiz bir şey olur bu.

Öyleyse ne yapıyoruz? Blogdaki bir yazıdan alıntı yapıyorum:
Konu Tekrarı Nasıl Yapılır?
Konu tekrarı, belirttiğim gibi, o konuyu baştan bitirip veya başka kaynaktan tekrar bitirip üstüne soru çözülerek olmaz. Çünkü bu yöntem; Sıkıcıdır, Etkili değildir ve Zaman Kaybıdır. Belki daha önce beni bir şeye bu kadar karşı çıkarken bulmadın çünkü tekrar, çalışmada en sevmediğim kısım. Peki, ben nasıl yaptım?
Konu çalışırken o sayfada önemli/unutulabilecek detay varsa onu sayfanın üstündeki boş kısma yazdım, bir formül olabilir bu mesela. Sonra test çözdüm, testlerde en çok baktığım yer ise konu üstündeki notlardı. Tekrar yaparken ise direkt teste daldım, ha, hatırlayamadığım bir şey olduğunda sadece o notlarıma bakmak yetti. Bunu çoğu derste böyle yaptım. İstisna olarak, biyoloji ve tarih gibi biraz daha sözel derslerde ise kritik cümlenin defalarca altını çizdim, cümle başına yıldızlar attım maksat sayfadaki önemli noktalara gözümün çarpmasını sağlamaktı.  Ek olarak, konu ağır geldiğinde ve aldığım/alacağım notlar çok fazla ise ayrıca bir kağıda özenle yazar o kağıda bakarak çözerdim ilk testleri.

 Böyle bir tekrar yaparsan, hem dersten sıkılmazsın, hem de çok pratik bir hatırlatma yapmış olursun. Şu formülü kurabiliriz; TEKRAR = Konuya 5 Dakika Göz Atma + Bir kaynaktaki soruları bitirme
İşte, kalan kısıtlı zamanda kullanabileceğin en etkili tekrar yöntemi. Bunu, bitirdiğin her konu için yap. Ve arada bir aklına gelsin, hmm "Hücre Bölünmeleri" ben bu konuda Mitozun Mayozdan farkını hatırlıyor muyum, bir düşüneyim, pek değil, o zaman bu konudan soru çözeyim. Biyoloji çalışırken bunu fark edebilirsin, anında birkaç test çöz, en güzel tekrar işte.


Peki bunu Geometri'ye nasıl uyarlarız? 
Sözel dersler için (Biyolojiyi de buna dahil edebiliriz) ufak notlar alıp birer test çözüyoruz. Sayısal dersler için formülleri not aldıysak (zor bir konuysa) onlara bakarak test çözüyoruz. Haftada 1 defa veya her gün derse başlarken önceki seçtiğin konulardan 1er test çöz bu kadar. En etkili tekrar yöntemi budur, hiç öyle saatlerce tekrar tekrar başka kaynaklardan konu bitirmelere falan gerek yok. Bu söylediğim sistemi çoğu kişi bilmez, uygulamaz ama ben birebir uygulayıp en etkilisi bu olduğuna karar verdikten sonra seninle paylaşıyorum :)

Geometri Kitap Tavsiyesi

Kitap tavsiyesi vermediğim dersler veya "şuna bakın beğenmezseniz başka alın" dediğim kitaplar olmuştur. Bunun ilk sebebi o ders için diğer yayınların arasından sıyrılan çok kaliteli bir kitap olmadığındandır. İkincil sebebi de herkese uygun bir kitap bulmak zor. Herkesin çizgisini, anlatımını daha rahat bulduğu bir yayın olabilir, hatta her dersten farklı bir yayını da seçebilir. Bu yüzden en uygun kararı yine sana bırakıyorum. Fakat yine de bir iki tavsiye vereceğim.

Geometri'ye yeni başlamışsanız ve konuyu anlamakta, soruları çözmekte çok zorlanıyorsanız "Kolay Geometri" kitaplarını öneririm. Ben ilk Zambak 10. Sınıf Kolay Geometri kitabıyla başlamıştım, şimdi ise piyasada her yayının bir "kolay" seçeneği var. Bunlar gerçekten etkili oluyor.

Geometri'de ileri seviye iseniz Karekök Yayınları'nın özellikle Matematik ve Geometri kitabını öneririm. En üst seviye sorular sizi bekliyor bu kitaplarda :) Elbette bugün için bu soruları çözemesen de zaman geçtikçe bu seviyeye ulaşacağını umuyorum. İyi çalışmalar.
<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- wm250x250 --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:250px;height:250px" data-ad-client="ca-pub-2751289942266200" data-ad-slot="4701762618"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Geometri Nasıl Çalışılır? Paylaşan: Sabri Turhan

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz...