11 Ekim 2016

Biyolojik Yasalar

Biyolojik Yasalar

 Biyolojik Yasalar  

   Biyolojik yasa ne demektir?  

Biyoloji, canlıların doğması, gelişimi, üremesi, canlılığın devam etmesi, canlılığın bitmesi gibi yaşayış aşamalarını, yapı ve işlev itibariyle canlıların özelliklerin inceleyen bilim dalıdır. Biyolojik yasalar biyoloji bilimin, canlıların oluşumu, gelişimi, üremesi ve canlılık özellikleriyle alakalı koyduğu yasalardır.

   Biyolojik yasaların özellikleri nelerdir?  

Biyolojik yasalar, fiziksel yasalar gibi evrenseldir, deney, gözlem ve araştırmalar neticesi ortaya konulmuştur. Evrendeki biyolojik yasalar Allah'ın çizdiği bir yazgıdır.
Yüce Allah Kur'an'da kimi biyolojik yasalara dikkat çekmekte, canlıların yapısı, büyümesi, üremesi, gelişmesi, savunması gibi konularda bilgiler vermektedir. Bu konularla alakalı ayetlerden bazıları şunlardır:
"Biz rüzgârları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten su indirdik de onunla su ihtiyacınızı karşıladık..." (Hicr suresi, 22)
"Yeryüzüne bakmazlar mı? Orada her güzel çiftten nice nebatlar yetiştirdik." (Şuarâ suresi, 7)
"Allah her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan bir takım karın üstünde sürünür, bir takım de iki ayağı üstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. (Nur suresi, 45)
"Size tohumlar nebatlar( ağaçları) sarmaş dolaş olmuş bağlar, bahçeler yetiştirmek için peş peşe yığılıp sıkışan bulutlardan şırıl şırıl akan sular indirdik" (Nebe suresi, 14-16)

   Biyolojik yasalar Allah'ın çizdiği bir yazgıdır.
 

Evrendeki biyolojik yasalar Allah'ın çizdiği bir yazgıdır. Biyolojik yasalar tabiattaki mükemmel balansın bir neticesidir ve Allah'ın sonsuz güç sahibi olduğunun bir göstergesidir.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <!-- wm250x250 --> <ins class="adsbygoogle" style="display:inline-block;width:250px;height:250px" data-ad-client="ca-pub-2751289942266200" data-ad-slot="4701762618"></ins> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); </script>

Biyolojik Yasalar Paylaşan: Sabri Turhan

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz...